AZe Marka Patent Ltd.Co. was established in 2008 by Zehra Gurzumar Yildirim. Mrs.Yildirim obtained her BSc degree in Industrial Engineering - minor in Chemical Engineering from University of Missouri, Rolla, USA. She has worked for international renowned patent law firms like Bardehle Pagenberg Dost and Notarbartolo and Gervasi GmbH in Munich. Ms. Yildirim speaks English, Italian, German and Turkish. Ms. Yildirim is a Patent and Trademark Attorney since 2001.

Our office premises are based in the capital city of Turkey, Ankara where the Turkish Patent and Trademark Organisation is situated. Our represantation office is located in Munich, Germany, the patent capital of Europe.

Our vision at AZe is to serve as a boutique office focused on our core tasks with our experienced team and establishing long lasting relations with our clients. Therefore, our never changing target is to advance in the IP technology and to combine the best available techniques and professionals for our clients.


AZe Marka Patent Ltd.Şti. 2008 yılında Zehra Gurzumar Yıldırım tarafından kurulmuştur. Zehra Yıldırım Endüstri Mühendisliği lisans diplomasını Missouri, Rolla, ABD'den  aldıktan sonra Bardehle Pagenberg Dost ve Notarbartolo and Gervasi GmbH gibi uluslararası tanınmış patent firmalarında çalışmıştır. Zehra Yıldırım İngilizce, İtalyanca, Almanca dillerini konuşmaktadır ve 2001 yılından bu yana patent ve marka vekilidir.

AZe Marka Patent Ltd.Şti., Ankara'daki ofisinde müşterilerine hizmet vermekte olup Münih, Almanya'da bir temsil ofisine sahiptir.

Amacımız, müşterilerimizin fikri haklar konusunda yurtiçinde ve yırtdışındaki her türlü gereksinimine tecrübemizi ve mümkün olan en üst düzey teknolojiyi kullanarak cevap vermektir.

Hizmetlerimiz:

  • Türkiye ve Avrupa'da Patent/Faydalı Model/Marka/Endüstriyel Tasarım başvuru ve itiraz işlemleri;

  • AB Topluluk Markası başvuru ve itiraz işlemleri;

  • Patent/Faydalı Model/Marka/Endüstriyel Tasarım yenileme, devir, lisans işlemleri.